אחת הדרכים המתוחכמות למדידת כמויות בדיוק מרבי, הינה התקנת מונה שיסייע במדידה. העיקרון שעליו הושתתו המונים עד לא מכבר היה פשוט.  הנוזל, האוויר או החומר שהועבר הפעיל מערכת גלגלים, שהם מצידם הפעילו מונה ספרתי, שהתגלגל בהתאם לכמות ולמהירות שבה עבר החומר דרך הגלגלים. עד לא מכבר, השיטה הזאת אכן היתה המדויקת ביותר האפשרית. ואולם בעשור האחרון נכנס לשימוש סוג חדש של מונה – מונה דיגיטלי איכותי. מה בעצם התפקיד של המונה באופן כללי ומי צריך אותו במיוחד? איך פועל מונה דיגיטלי ולמה הוא הרבה יותר נחוץ מאשר המונה הישן והטוב? היכן ניתן להשיג מונים דיגיטליים איכותיים, מדויקים וכאלה שיחזיקו זמן רב יותר? כדאי לקרוא – התשובות בהמשך המאמר.

המונה – מה התפקיד שלו ומי צריך אותו בעצם

באופן עקרונה, המונה נועד למדוד את השימוש ואת הכמות של מוצרים המסופקים ללקוחות בצורה המשכית, ולאו דווקא בחבילות קבועות מראש או באופן שבו ניתן למדוד בקלות את הכמות המדויקת של הסחורה רק באמצעות ספירה פשוטה של חבילות. המונים הראשונים הומצאו לצורך מדידת כמויות של גז אשר מסופקות למפעלים וללקוחות פרטיים. זרימת הגז הפעילה מערכות של קלקלים, שמצידם הפעילו מארכת של ספרור. ככל שכמות החומר שעברה בצינור היתה גדולה יותר, כך המספרים במונה הסתובבו במהירות רבה יותר. בהמשך, המונים הפכו למצרך נפוץ בקרב חברות ששווקו מוצרים או שירותים ישירות לצרכן. עם המוצרים הללו ניתן למנות מי שתייה, גז, שיחות טלפון ואפילו חשמל. כל חברה שמוכרת מוצרים שלא ניתן להגדיר מראש יחידת משקל עבורם, אבל מצד שני התשלום הוא עבור כמות המוצר שנצרכה, מפעילה סוג של מונה, למדידת השימוש של כל אחד מהלקוחות.

איך פועל מונה דיגיטלי ולמה הוא איכותי יותר\ עד לא מכבר, המונים היחידים שפעלו בכל התחומים האפשריים היו המונים הרגילים. מדובר במונם שהם במידה רבה מכניים, ומבוססים על הפעלת גלגלות בהתאם למהירות ולכמות של הזרם שעבר גרכן. ואולם לפני כמה שנים נכנסו לשימוש סוגים חדשים של מונים – המונים הדיגיטליים. בניגוד למונים הישנים והטובים, מונה דיגיטלי איננו מכיל חלקים מכניים נעים. בתוך המונה ניתן למצוא סלילי השראה, שמודדים את הוצמת הזרם העובר דרכם ומתארים את התוצאה האופן קריא מאד.

  • דיוק: מונה דיגיטלי הוא הרבה יותר מדויק ממונה רגיל. עובדה היא שהתקנת מונים דיגיטליים שיפרה מאד את אומדן הצריכה והפכה אותו למדויק יותר. במרבית המקרים, הדבר גרם להפחתת חיובי חשמל וחיובים אחרים.
  • רגישות: מונה דיגיטלי הוא רגיש יותר. כיוון שכך, הוא מסוגל למדוד גם זרמים שבמערות חשמליות קודמות פשוט לא היו נמדדים. למשל הזרם שצורכות מנורות לד הוא כה נמוך, עד שהמונים הישנים פשוט לא התייחסו אליו, מה שגרם באווח הארוך למזבוז אנרגיה ופגיעה משמעותית בהכנסות של החברות השונות

אם יש לך לדעת עוד על מונה דיגיטלי, אתה במקום הנכון. כדאי ליצור קשר כעת והמומחים של עידן מוסכים יחזרו אליך בהקדם

תפריט
Call Now Button